نقشه برداری لیزری معماری: بررسی اجمالی

قبل از معرفی اسکنرهای لیزری در سال 1998، شرکت‌های معماری بر روش‌های نقشه‌برداری سنتی متکی بودند که دارای دو اشکال بود: زمان‌بر و گران‌بود، اغلب تاریخ شروع را به عقب می‌اندازند و بودجه‌های نظرسنجی را بیشتر می‌کردند. اما با استفاده از اسکنرهای لیزری، توانایی تکمیل بررسی‌های چند روزه در کمتر از یک جلسه نظرسنجی و کاهش هزینه‌های نظرسنجی به دلیل کاهش مشارکت نقشه‌بر و حذف نقشه‌های دوبعدی و سه بعدی به وجود آمد. کاهش مشارکت نقشه‌برداران و حذف ترسیم با همان کار انجام شد: توانایی ترجمه داده‌های اسکن اسکنر به سه نوع مدل داده رایانه‌ای که شامل چندین نوع فرعی است: مش چندضلعی، سطح و CAD.

بخوانید
طراحی خانه به سبک ویکتوریایی و نمای بیرونی قابل توجه آن

مدل های داده مورد استفاده برای نقشه برداری لیزری معماری

سه عبارت داده تولید شده توسط اسکن سه بعدی کاربردهای گسترده ای در معماری دارند که از مرحله مفهومی برای پروژه های ساختمانی شروع می شود و به نصب نهایی ختم می شود. بسته به پروژه، معماران ممکن است تنها از یک نوع بیان استفاده کنند یا از هر سه نوع به صورت پیوسته استفاده کنند.

1. مدل مش چند ضلعی

معمارانی که ساختمان‌های اصلی را ایجاد می‌کنند که دارای اشکال ارگانیک یا هنری هستند، به دلیل توانایی داده‌ای که اساساً قابل ویرایش نیستند، برای اهداف تجسمی استفاده می‌کنند، اما در مراحل اولیه پروژه‌های سنتی‌تر نیز مفید هستند. انواع مش چند ضلعی تقریباً همیشه همراه با انواع مدل های دیگر استفاده می شود.

بخوانید
آیا AWS (سرویس وب آمازون) آینده ای دارد؟

2. مدل سطح

با توجه به سطح قابل ویرایش، مدل‌های سطح برای پروژه‌هایی که دارای اشکال هنری و ارگانیک هستند نیز مفید هستند و به معماران اجازه می‌دهند تا آنها را در رابطه با محیط اطراف خود و در رابطه با سایر عناصر ساختمان مدل‌سازی کنند. اکثر پروژه های ساختمانی اصلی شامل درجاتی از مدل سازی سطح هستند.

3. مدل CAD

مدل‌های CAD – همچنین به عنوان CAD جامد شناخته می‌شوند – در سطح خود و همچنین از نظر هدف طراحی قابل ویرایش هستند، که یک ویژگی ارزشمند برای نهایی کردن جنبه‌های مختلف طراحی ساختمان، از سولاریوم تا اتاق دیگ بخار است. CADها همچنین برای توسعه نمایش ساختمان‌های برنامه‌ریزی‌شده، مانند ارائه‌های ویدئویی و مدل‌سازی دکوراسیون داخلی ارزشمند هستند.

بخوانید
نقشه های خانه مدرن و ویژگی های معماری معاصر خانه

کاربردهای دیگر نقشه برداری لیزری معماری

نقشه برداری با فناوری پیشرفته علاوه بر کمک به معماران در ایجاد ساختمان ها از پایه، کاربردهای عملی نیز برای فرآیند تعمیر و نگهداری معماری دارد، مانند: بازسازی زمین های اطراف، بهبود امنیت ساختمان، معیارهای محیطی برای تجزیه و تحلیل و مدل سازی، و جداسازی مناطق ضروری تعمیر ساختمان، مانند آسیب به سقف و نما. نقشه برداری لیزری معماری هر چه کاربرد داشته باشد، مزایای یکسانی را برای هر کاربر به ارمغان می آورد: فرآیند نقشه برداری مختصر، هزینه نقشه برداری کمتر، و انعطاف پذیری عالی داده های نظرسنجی. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایای اسکن در فرآیندهای برنامه ریزی و نگهداری معماری، امروز با ارائه دهنده خدمات اسکن معماری تماس بگیرید.

بخوانید
نظر یک معمار در مورد دوام، کاربرد و زیباییSource by Jimmy Drago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.