تفاوت بین JSF، Servlet و JSP

در حال حاضر، جاوا به طور گسترده توسط برنامه نویسان برای توسعه طیف گسترده ای از برنامه های نرم افزاری – برنامه های رابط کاربری گرافیکی رومیزی، وب سایت ها، برنامه های کاربردی وب و برنامه های تلفن همراه اندروید استفاده می شود. جاوا برای ساده سازی و تسریع توسعه برنامه های کاربردی سفارشی بر اساس نیازهای تجاری متنوع به طور مداوم در حال تکامل است. جاوا 8 از مفاهیم برنامه نویسی کاربردی پرکاربرد مانند توابع ناشناس و عبارات لامبدا پشتیبانی می کند.

در عین حال، جاوا 9 به توسعه دهندگان کمک می کند تا با نوشتن برنامه های ماژولار، برنامه ها را به راحتی بسازند و نگهداری کنند. همچنین، یک توسعه‌دهنده گزینه‌ای برای انتخاب از میان طیف گسترده‌ای از فناوری‌های مبتنی بر جاوا بر اساس نوع برنامه و الزامات پروژه دارد. JavaServer Faces (JSF)، Java ServerPages (JSP) و Java Servlets بطور گسترده توسط برنامه نویسان جاوا استفاده می شود. اما فن آوری ها از نظر هدف طراحی، عملکرد و کاربرد با یکدیگر متفاوت هستند.

مروری کوتاه بر چهره‌های JavaServer، Java ServerPages و Java Servlet

چهره های جاوا سرور (JSF)

JSF یک چارچوب وب مبتنی بر جاوا است. توسعه برنامه های وب را با اجازه دادن به برنامه نویسان برای ایجاد رابط های کاربری مبتنی بر مؤلفه (UI) ساده می کند. علاوه بر ارائه استانداردی از اجزای UI، JSF همچنین به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا اجزای رابط کاربری سفارشی را از طریق یک رابط برنامه نویسی کاربردی (API) بسازند. همچنین، توسعه دهندگان می توانند از JSF برای اتصال یکپارچه اجزای رابط کاربری قابل استفاده مجدد با منابع داده های مختلف و کنترل کننده رویداد سمت سرور استفاده کنند.

بخوانید
نکته طراحی گل - اهمیت سبز شدن

برنامه نویسان می توانند از JSF برای ساده سازی توسعه و نگهداری برنامه های کاربردی وب با استفاده از اجزای قابل استفاده مجدد استفاده کنند. آنها حتی می توانند چارچوب وب را بر روی سرور برنامه جاوا اجرا کنند و اجزای رابط کاربری را مطابق با مشتریان هدف ارائه دهند. JSF حتی اجرای مؤلفه‌های UI سفارشی، تسهیل انتقال داده‌ها بین مؤلفه‌های مختلف رابط کاربری و اتصال کد سمت کلاینت به کنترل‌کننده رویدادهای سمت سرور را برای توسعه‌دهندگان آسان‌تر می‌کند.

Java Servlet

Servlet یک فناوری مبتنی بر جاوا است که با ارائه ماژول های مبتنی بر کامپوننت، توسعه برنامه های وب را سرعت می بخشد. توسعه دهندگان می توانند از Java Servlet به عنوان یک کلاس برای گسترش وب سرور و پاسخ به انواع مختلف درخواست های دریافتی استفاده کنند. در عین حال، برنامه نویسان جاوا همچنین می توانند از Servlet برای ایجاد برنامه های کاربردی وب سفارشی بر اساس نیازهای تجاری مختلف با بهره گیری از API های مختلف جاوا استفاده کنند. آن‌ها حتی می‌توانند از Servlet برای جمع‌آوری ورودی‌های کاربر از طریق فرم‌های وب، ارائه سوابق بازیابی شده از منابع مختلف داده، و تولید صفحات وب در پرواز استفاده کنند.

بخوانید
تعطیلات هتل های رم خود را با بازدید از شهر واتیکان کامل کنید

بسیاری از برنامه نویسان از Java Servlet به عنوان جایگزین سریعتر برای رابط دروازه معمولی (CGI) استفاده می کنند. آنها همچنین گزینه ای برای ایجاد Java Servlets سفارشی از طریق بسته های ارائه شده توسط Java EE – javax.servlet و javax.servlet.http دارند. Java Servlet انجام تعدادی از وظایف توسعه وب را برای برنامه نویسان آسان می کند – خواندن درخواست HTTP ضمنی یا داده های صریح ارسال شده توسط مرورگرهای وب، ارسال داده های صریح به مرورگرهای وب، ارسال پاسخ های HTTP ضمنی به مشتریان و تولید نتایج با پردازش داده ها.

صفحات جاوا سرور (JSP)

JSP یک برنامه نویسی سمت سرور مبتنی بر جاوا است که به توسعه دهندگان کمک می کند تا برنامه های وب ایجاد کنند که از محتوای پویا پشتیبانی می کنند. در حین استفاده از JSP، توسعه دهندگان می توانند با توجه به نیازهای دقیق پروژه به طیف گسترده ای از API های جاوا دسترسی داشته باشند. آنها حتی می توانند از تگ های JSP برای درج کد جاوا در صفحات HTML بدون نوشتن کد اضافی استفاده کنند. اجزای JSP نیز درست مانند یک رابط کاربری برای برنامه جاوا عمل می کنند. برنامه نویسان حتی گزینه ای برای نوشتن JSP به عنوان فایل متنی دارند و فایل های متنی را به راحتی با کدهای HTML، XML و XHTML ادغام می کنند.

بخوانید
علم داده: راز پیشرفت

هنگام نوشتن برنامه های وب در جاوا، برنامه نویسان می توانند از JSP به عنوان یک جایگزین قوی برای رابط دروازه معمولی (CGI) استفاده کنند. اما توسعه دهندگان می توانند از تگ های JSP برای انجام وظایف رایج توسعه وب با استفاده از تگ های JSP استفاده کنند. آنها حتی می توانند از JSP به عنوان عناصر پویا در HTML برای ایجاد صفحات وب پویا و جمع آوری ورودی های کاربر از طریق فرم های وب استفاده کنند. JSP بیشتر به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا با استفاده از Java Servlet API از طیف گسترده ای از API های جاوا سازمانی استفاده کنند.

بخوانید
آیا طرح پولی شما را ثروتمندتر یا فقیرتر می کند؟

مقایسه چهره‌های JavaServer، Java ServerPages و Java Servlets

JSF، JSP و Servlet توسعه دهندگان را قادر می سازند تا انواع برنامه های تحت وب را به سرعت و کارآمد بنویسند. اما آنها می توانند از JSF به عنوان یک چارچوب وب برای ساده سازی توسعه برنامه های کاربردی وب بزرگ و پیچیده با پیاده سازی الگوی برنامه نویسی Model-View-Controller (MVC) استفاده کنند. از سوی دیگر، JSP می تواند به عنوان یک فناوری سمت سرور برای انجام وظایف رایج توسعه وب از طریق برچسب ها و تسریع توسعه قالب با فناوری های سمت مشتری استفاده شود.

در همان زمان، Java Servlet را می توان به عنوان برنامه های جاوا از پیش کامپایل شده برای ساده سازی توسعه برنامه های کاربردی وب در پرواز با محتوای پویا استفاده کرد. برنامه نویسان جاوا گزینه ای برای استفاده از JSP و Servlet در حین توسعه برنامه های وب بر اساس الگوی MVC دارند. Servlet بسیار سریعتر از JSP است. اما JSP بر خلاف Servlet اجازه می دهد توسعه دهندگان جاوا برای انجام وظایف رایج توسعه وب بدون نوشتن کد اضافی. همچنین، JSP به عنوان view در MVC عمل می کند، در حالی که Servlet به عنوان کنترل کننده در MVC عمل می کند. هنگامی که برنامه وب برای پردازش یا دستکاری حجم عظیمی از داده ها نیاز است همیشه به جای JSP از Servlets استفاده کنید.

بخوانید
فرآیند بوت لینوکس ARM

در کل، توسعه‌دهندگان می‌توانند از ویژگی‌های JSP، JSF و Servlet برای ساخت برنامه‌های وب سفارشی به سرعت بر اساس نیازهای مختلف کسب‌وکار استفاده کنند. آنها باید فناوری های مبتنی بر جاوا را از نظر طراحی، عملکرد و استفاده متفاوت از یکدیگر درک کنند. از این رو، آنها باید در هنگام مقایسه JSF، JSP و Servlet، نوع و الزامات برنامه های کاربردی وب را در نظر داشته باشند.



Source by Arun Kumar Biswal

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.