شاخه های مهندسی برتر در هند

دوره های مهندسی یکی از محبوب ترین دوره های کارشناسی در هند در سال های آینده بوده و خواهد بود. رایج ترین شک در بین همه داوطلبان مهندسی در مورد دوره است. دانشجویان همیشه در مورد دروس / شاخه / تخصص / رشته مهندسی نامطمئن هستند. علاقه و استعداد برای جریان مهندسی چیزی است که واقعاً مهم است. انتخاب رشته مهندسی می تواند بسیار دشوار باشد. متقاضیان اغلب گیج می شوند که آیا یک جریان مورد علاقه خود را انتخاب کنند یا یک موسسه معتبر.

برای پاسخ به این سؤالات، ما شاخه های مهندسی مختلف را بر اساس گرایش های قبلی و ترجیحات سایر متقاضیان مهندسی فهرست کرده ایم.

1. مهندسی علوم کامپیوتر (CSE):

امروزه ما به سمت کامپیوتری شدن و ارتقاء زندگی اجتماعی و حرفه ای خود پیش می رویم. CSE یکی از رشته های مورد علاقه دروس مهندسی است. این شامل طراحی و درک فرآیندهای محاسباتی و زبان های برنامه نویسی است.

فاعل، موضوع: در CSE به غیر از دروس ابتدایی مهندسی، موضوعات اصلی شاخه شامل ساختار داده، سیستم مدیریت پایگاه داده، هوش مصنوعی، شبکه های کامپیوتری، سیستم عامل، برنامه نویسی شی گرا، برنامه نویسی سیستم، ارتباطات داده و … می باشد.

فرصت های شغلی: فرصت های شغلی در زمینه CSE بسیار زیاد است. پس از اتمام مدرک CSE می توان در زمینه مدیریت پایگاه داده، سیستم های تعبیه شده، فناوری اطلاعات، مخابرات، چند رسانه ای، پیاده سازی سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر، تعمیر و نگهداری سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر، بازی، طراحی وب و سایر صنایع مرتبط فعالیت کرد. این یک زمینه گسترده برای کار در بخش خصوصی و همچنین دولتی است.

بخوانید
معماری و تزئینات کلیساها/کلیساهای مسیحی، کنیسه های یهودی و مساجد اسلامی

زمینه های تخصصی: CSE در زمینه تخصصی دارای زمینه گسترده ای است. موضوعات تخصصی عبارتند از معماری و سازماندهی کامپیوتر، سیستم های پایگاه داده، الکترونیک، سیستم های عامل، شبکه، مبانی سیستم های کامپیوتری، برنامه نویسی جاوا و طراحی وب سایت، تجارت الکترونیک و ERP و کاربردهای چند رسانه ای. برای فارغ التحصیلی، دانشجویان همچنین کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) را برای فرصت های شغلی بهتر ترجیح می دهند.

شرکت ها: برخی از شرکت هایی که مهندسان CSE را استخدام می کنند عبارتند از: مایکروسافت، گوگل، یاهو، آمازون، آی بی ام، فیس بوک، اوراکل، سیسکو، اینفوسیس، TCS و Wipro.

2. مهندسی برق و الکترونیک (EEE):

این شاخه شامل مطالعه طیف گسترده ای از فناوری است. این مهندسان وظیفه طراحی، توسعه، آزمایش و همچنین نظارت بر تولید تجهیزات و ماشین آلات الکتریکی و الکترونیکی را بر عهده دارند. سیستم های پخش و مخابرات، موتورهای الکتریکی، کنترل ماشین آلات، چراغ ها و سیم کشی در مجتمع های ساختمانی، وسایل نقلیه، هواپیما، رادار و سیستم های ناوبری، دستگاه های تولید برق، کنترل و انتقال نیرو که توسط شرکت های برق استفاده می شود، نمونه هایی از تجهیزات ساخته شده توسط این مهندسان هستند. .

فاعل، موضوع: علاوه بر دروس پایه مهندسی، موضوعات اصلی شامل مهندسی قدرت، سیستم های کنترل، الکترونیک دیجیتال، اندازه گیری و ابزار دقیق برق، تئوری میدان الکترومغناطیسی و غیره است.

بخوانید
به بهانه روز دانشجو : دانشجویان معماری از گذشته تا حال!

فرصت های شغلی: این شاخه در بخش دولتی فرصت های زیادی دارد. می‌توان در کارخانه‌های فولاد، راه‌آهن، کارگاه‌های ساخت‌وساز کار کرد یا سیستم‌های خودکاری را مدیریت کرد که در آن تامین و توزیع برق نقش مهمی ایفا می‌کند.

زمینه های تخصصی: فارغ التحصیلان EEE می توانند در رشته هایی مانند ارتباطات، سخت افزار کامپیوتر، نرم افزار کامپیوتر، سیستم های کنترل، الکترومغناطیسی، طراحی الکترونیکی، اپتیک، سیستم های قدرت، سنجش از دور و سیستم های فضایی، دستگاه های نیمه هادی، پردازش سیگنال و تصویر و غیره، تحصیلات تکمیلی را انتخاب کنند.

شرکت ها: برخی از شرکت‌های خوبی که در زمینه برق یا الکترونیک ارائه می‌دهند عبارتند از: Wipro Lighting Corporate، Schnider Electric، Bajaj Electricals Limited، Siemens، Alstom Corporate، Bharat Heavy Electrical Limited.، Crompton Greaves، Havels India Limited، ABBEM India Limited، سیستم قدرت HBM و غیره

3. مهندسی مکانیک (ME):

این رشته اصول مهندسی، فیزیک و علم مواد را برای طراحی، تجزیه و تحلیل، ساخت و نگهداری سیستم های مکانیکی به کار می گیرد. این شاخه ای از مهندسی است که شامل طراحی، تولید و بهره برداری از ماشین آلات می شود. این یکی از قدیمی ترین و گسترده ترین رشته های مهندسی است.

رشته مهندسی مکانیک نیاز به درک زمینه های اصلی از جمله مکانیک، سینماتیک، ترمودینامیک، علم مواد، تجزیه و تحلیل سازه و الکتریسیته دارد.

فاعل، موضوع: جدای از دروس پایه مهندسی، موضوعات اصلی ترمودینامیک، فناوری مواد، طراحی ساخت و ساز، مکانیک سیالات، انتقال حرارت و جرم، مهندسی کنترل، مدیریت تولید و صنعتی، طراحی به کمک کامپیوتر، طراحی ماشین و غیره است.

بخوانید
نرم افزار سرویس Dreaming

فرصت های شغلی: فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان ME بسیار زیاد است. این مهندسان می توانند با سیستم های صنعتی در تولید کار کنند، در حالی که دیگران ممکن است در طراحی محصول برای یک خودروساز یا حتی یک شرکت اسباب بازی کار کنند. مهندسان مکانیک می توانند در صنعت برق حرارتی، صنعت توربین های گاز، صنعت تهویه مطبوع و تبرید، صنایع اکتشاف و پالایش نفت و گاز، بخش کشاورزی، بخش آموزشی، شرکت های هواپیمایی، صنایع کشتیرانی، صنایع هوافضا، نیروهای مسلح، داروسازی، صنعت خودرو و بسیاری دیگر. همچنین دانشجویان می توانند پس از مهندسی مکانیک به شغل تدریس بپردازند.

زمینه های تخصصی: دانشجویان می توانند M.Tech/ME را در زمینه های تخصصی مانند مهندسی تولید، مهندسی صنایع، مهندسی حرارتی، مهندسی خودرو، طراحی ماشین و مکانیک سیالات انتخاب کنند.

شرکت ها: برخی از شرکت های دولتی برتر که مهندسان مکانیک را استخدام می کنند عبارتند از ISRO، BHEL، NTPC، BARC، DRDO، SAIL، و غیره. شرکت های خصوصی برتر عبارتند از L&T، Brahmos Aerospace، Maruti Suzuki، Tata Motors/Tata Group، Mahindra Group، General Motors India، Bajaj Automobiles، Godrej & Boyce، Mercedes Benz India، John Deere، Thermax و غیره.

4. مهندسی عمران:

مهندسی عمران یکی از بهترین و قدیمی ترین شاخه های مهندسی است. این شامل طراحی، ساخت، توسعه، نظارت بر تونل ها، جاده ها، ساختمان ها، بزرگراه ها، سدها و سیستم های فاضلاب است.

بخوانید
آیا دقت در ساخت مدل ساختمان با استفاده از فناوری سه بعدی قابل انجام است؟

فاعل، موضوع: به غیر از دروس ابتدایی مهندسی، موضوعات اصلی نقشه برداری، مصالح ساختمانی ساختمان، ساختمان و شهرسازی، منابع آب و آبیاری، ساخت و ساز پیشرفته، مهندسی پایه و غیره است.

فرصت های شغلی: مهندسی عمران فرصت های فراوانی را در زمینه های مختلف فراهم می کند. آنها می توانند در پروژه های ساختمانی که توسط دولت انجام می شود، استخدام شوند. این پروژه ها عمدتاً شامل کارهای توسعه عمومی مانند فرودگاه ها، بزرگراه ها، تابلوهای فاضلاب و راه آهن هستند. مهندسان این رشته می توانند در زمینه تحقیق و تدریس نیز فعالیت کنند. آنها همچنین می توانند کسب و کار خود را راه اندازی کنند و خدمات ساخت و ساز، طراحی و نگهداری را ارائه دهند.

زمینه های تخصصی: مهندسی عمران یک رشته عمیق آموزش فنی است. بعد از اتمام مدرک B.Tech دارای زمینه های مختلف تخصصی می باشد. رشته های فرعی عبارتند از: علوم و مهندسی مواد، مهندسی ساخت و ساز، مهندسی سازه، نقشه برداری، مهندسی کنترل، مهندسی محیط زیست، مهندسی منابع آب، مهندسی زلزله و غیره.

شرکت ها: برخی از شرکت های معتبری که مهندس عمران را استخدام می کنند عبارتند از Emmar Properties، PCC، Shapoorji & Pallonji، European Contracting، White Young و غیره.

5. مهندسی هوافضا:

مهندسی هوافضا خواستارترین و جالب ترین گزینه شغلی است. دانشجویان علاقه مند به یادگیری در مورد موشک ها، ماهواره ها و هواپیماها معمولاً مهندسی هوافضا را انتخاب می کنند. به توسعه فناوری های جدید در زمینه هوانوردی، فضایی و سیستم های دفاعی می پردازد. این شامل طراحی و ساخت سیستم های پیشرفته است.

بخوانید
اینیگو جونز و طراحی های معماری و مبلمان او

مهندسی هوافضا به دو شاخه مهندسی هوانوردی و مهندسی فضانوردی طبقه بندی می شود. مهندسی هوانوردی در هواپیما، موشک و هلیکوپتر تخصص دارد. از سوی دیگر، مهندسی فضانوردی شامل شاتل های فضایی، موشک ها و ایستگاه های فضایی است.

فاعل، موضوع: علاوه بر دروس پایه مهندسی، موضوعات اصلی شامل آیرودینامیک، سازه هواپیما، مکانیک سیالات، نیروی محرکه، طراحی ساخت و مونتاژ، دینامیک پرواز و غیره است.

فرصت های شغلی: به عنوان یک مهندس هوافضا، تصمیم گیری در مورد حوزه مورد علاقه بسیار حیاتی است – آیا به مهندسی هوافضا علاقه مند است یا مهندسی فضانوردی. هر دو شعبه فرصت های شغلی بسیار خوبی دارند. فرصت های شغلی برای این مهندسان در خطوط هوایی، نیروی هوایی، شرکت های تحقیقاتی شرکت ها، وزارت دفاع، شرکت های هلیکوپتر، شرکت های هوانوردی، ناسا و بسیاری دیگر موجود است.

زمینه های تخصصی: دانش آموزان می توانند پس از فارغ التحصیلی با تخصص در آیرودینامیک، سازه های هوافضا، نیروی محرکه هوافضا، دینامیک و کنترل و غیره انتخاب کنند.

شرکت ها: برخی از استخدام‌کنندگان برتر در این زمینه عبارتند از: هندوستان Aeronautics Limited (HAL)، آزمایشگاه‌های تحقیق و توسعه دفاعی (DRDO)، سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO)، بخش هوانوردی غیرنظامی، ایر هند، سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) و دیگران.Source by Anjana Krishnan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.