ادغام برنامه ریزی تجهیزات پزشکی در برنامه ریزی و طراحی بیمارستان

امروزه مراکز بهداشتی درمانی با ساختن امکانات پیشرفته و انطباق با تکنیک های جدیدتر طراحی، تلاش زیادی در ارائه خدمات با کیفیت بالاتر انجام می دهند.

در عین حال، برنامه‌ریزی تجهیزات پزشکی به‌عنوان یک خدمت، از زمان پیدایش خود به‌طور چشمگیری تغییر کرده است. با این حال، تعداد بسیار کمی در خارج از انجمن پزشکی تأثیر عمیقی که دستگاه های پزشکی بر تجربه و رضایت بیمار دارند، می دانند و می پذیرند. این امر ادغام برنامه ریزی تجهیزات پزشکی در فرآیند طراحی یک مرکز مراقبت بهداشتی جدید یا در حال توسعه را ضروری می کند.

یک رویکرد استراتژیک برای فرآیند تهیه تجهیزات پزشکی کمک زیادی به مراقبت با بالاترین کیفیت می کند. مشاوران تجهیزات پزشکی می توانند برنامه ریزان بیمارستان را در توسعه طرح هایی راهنمایی کنند که نه تنها برای خدمات و روندهای فعلی مناسب هستند، بلکه می توانند دستورالعمل هایی را برای تغییرات آتی ارائه دهند.

معیارهای انتخاب بستگی به موارد زیر دارد:

  • الزامات بالینی؛ ایمنی بیمار؛ ارائه مراقبت کارآمد
  • نیازهای عملیاتی و چگونگی تأثیر دستگاه ها بر گردش کار آنچه باید پاسخ داده شود این است:
    • آیا تجهیزات پزشکی با سیستم فناوری اطلاعات و همچنین بهبود کارایی کارکنان و در نتیجه افزایش بهره وری سازگار خواهد بود؟
    • آیا این تجهیزات به پزشکان کمک می‌کند تا تکنیک‌هایی را که در غیر این صورت نمی‌توانستند به اندازه کافی ارائه/ارائه شوند، تمرین کنند؟
  • تأثیر تجهیزات پزشکی بر روی دوام مالی، که شامل سرمایه و درآمد، هزینه های عملیاتی و نگهداری می شود
  • منحصر به فرد بودن دستگاه پزشکی در منطقه تخلیه بیمار و اینکه می تواند تشخیص / درمانی را ارائه دهد که تا به امروز ارائه نشده است یا خدماتی که بیمارستان برون سپاری کرده است.

مشابه رویه طراحی معماری،
برنامه ریزی تجهیزات پزشکی نیز شاخص های مهمی در فرآیند ساخت بیمارستان دارد. برنامه ریزی موفق قبل از دستیابی به تجهیزات پزشکی یک فرآیند پویا است که شامل یک تیم جامع متشکل از پزشکان، پرستاران، تکنسین ها، مهندسان بیومد، تیم معمار، مدیران پروژه، افراد مالی، فروشندگان تجهیزات، تیم فناوری اطلاعات و غیره است. نقش و خطوط زمانی برای اجرا وظیفه هر یک باید در ابتدا مشخص شود. این فرآیند به طور ایده آل باید از همان ابتدای پروژه شروع شود.

برنامه ریز تجهیزات پزشکی تخصص و دانش فعلی را به مشتری ارائه می دهد، بنابراین فرآیند تصمیم گیری را هدایت می کند و در عین حال همیشه علاقه مشتری و پروژه را در خط مقدم نگه می دارد.

مشابه رویه طراحی معماری، برنامه ریزی تجهیزات پزشکی نیز شاخص های مهمی در فرآیند ساخت بیمارستان دارد. برنامه ریزی موفق قبل از دستیابی به تجهیزات پزشکی یک فرآیند پویا است که شامل یک تیم جامع متشکل از پزشکان، پرستاران، تکنسین ها، مهندسان بیومد، تیم معمار، مدیران پروژه، افراد مالی، فروشندگان تجهیزات، تیم فناوری اطلاعات و غیره است. نقش و خطوط زمانی برای اجرا وظیفه هر یک باید در ابتدا مشخص شود. این فرآیند به طور ایده آل باید از همان ابتدای پروژه شروع شود.

برنامه ریز تجهیزات پزشکی تخصص و دانش فعلی را به مشتری ارائه می دهد، بنابراین فرآیند تصمیم گیری را هدایت می کند و در عین حال همیشه علاقه مشتری و پروژه را در خط مقدم نگه می دارد.

عوامل مهم دیگر عبارتند از:

• استانداردهای برنامه ریزی که مورد استفاده قرار خواهند گرفت به عنوان مثال AIA، FGI، NABH و غیره.

• مزایای تهیه / عدم تهیه / برون سپاری دستگاه های خاص را بسنجید

• داده های اتاق و برگه های چیدمان برای اطمینان از عملکرد آنها در فضاهای تعریف شده

• برنامه ریزی برای آینده

• انتخاب قضایی و خرید تجهیزات پزشکی با نیازهای قابل توجه نصب و راه اندازی

امروزه اینترنت اشیا (اینترنت اشیا) شتاب بیشتری گرفته است. دستگاه‌های پزشکی نیز باید در این حوزه قرار گیرند تا از طریق دستگاه‌های به هم پیوسته، یک محیط بالینی یکپارچه در اطراف بیماران فراهم کنند. این باعث افزایش کارایی و کاهش خطاها و در نتیجه افزایش بهره وری می شود.

برخی از تجهیزات پزشکی از تاریخ سفارش خرید تا تحویل به محل پروژه، زمان‌بندی طولانی دارند. علاوه بر این، بسیاری از این موارد دارای امکانات و الزامات نصب قابل توجهی هستند که منحصر به یک مدل و سازنده خاص است و بر طراحی و مهندسی یک بیمارستان تأثیر می گذارد. در صورت ظهور فناوری جدیدتر در این مدت، تغییر طرح‌ها، طرح‌ها و بودجه مربوط به بیمارستان می‌تواند منجر به افزایش زمان و هزینه کلی شود. همه این عوامل نیاز به توجه مناسب دارند.

در اغلب موارد، بیمارستان‌ها انتخاب تجهیزات را خیلی دیرتر به تعویق می‌اندازند، زیرا ساخت و ساز به مرحله پیشرفته می‌رسد. نیازی به گفتن نیست که برنامه ریز تجهیزات پزشکی پیامدهای منفی این امر را که منجر به تاخیر یا تغییر تصمیمات در اواسط راه در این مرحله پایانی می شود، برای مشتری / تیم پروژه روشن می کند.

یک برنامه ریز تجهیزات پزشکی اغلب با توجه به برندها، مدل ها و فروشندگان خاص با فشار پزشکان مواجه می شود. این مشکل را می توان با تهیه استانداردهای تجهیزات و ویژگی ها/مشخصات عمومی مناسب برای بیمارستان از نظر سطح خدمات، نوع بیماران مورد انتظار در بیمارستان، رقابت، بودجه، فلسفه تدارکات و غیره کاهش داد که به موجب آن فرآیند برنامه ریزی و تدارکات می تواند بی طرفانه و در مسیر حرکت باشد.

پیشنهادهای فروشنده باید تحت یک تحلیل فنی-تجاری کامل قرار گیرند. خیلی اوقات این مورد نادیده گرفته می شود. هنگامی که یک فناوری جدید ارائه می شود، ارزیابی باید عینی باشد و حداقل باید تمام الزامات مشخص شده را برآورده کند. هر گونه هزینه اضافی باید به خوبی توجیه شود تا اطمینان حاصل شود که این امر فعالیت های عملیاتی مرتبط را مختل نمی کند یا بر خطوط زمانی پروژه تأثیر منفی نمی گذارد، مگر اینکه منافع آن بسیار زیاد باشد.

در مجموع، مزایای برنامه ریزی تجهیزات پزشکی که توسط یک مشاور مجرب انجام می شود، می تواند تأثیر مثبتی بر مراقبت از بیمار در راستای چشم انداز مدیریت بیمارستان داشته باشد و در عین حال پیشرفت های آینده در صنعت مراقبت های بهداشتی را در نظر داشته باشد.

جای تاسف است که بسیاری از مروجین بیمارستان احساس می کنند که الف مشاور برنامه ریزی تجهیزات پزشکی مشارکت (و هزینه) ضروری نیست. این تنها یک پروژه بیمارستانی با زمان نهفته و هزینه بیش از حد است که این تصور را تغییر می دهد. تا آن زمان آب زیادی از زیر پل رفته است!Source by Dhanraj Chandriani

بخوانید
چگونه خدمات معماری مناسب را برای یک خانه جدید بیابید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.