یک مسجد 400 ساله – در فراموشی

“جایانتی پور” “بور” “مجید” کوواریتول کالیابور یکی از قدیمی ترین مساجد هند است که در سال 1570 میلادی تأسیس شده است. در 437 امین سال وجود خود است. ارجاع تاریخی به سال 1532 باز می گردد، زمانی که ژنرال توربک از ارتش مغول در نبرد بزرگ هتبور و دویمونیسیلا در کالیابور توسط یک پادشاه آهوم “Swargadeo Suhunhmung” شکست خورد. 900 سرباز مسلمان اسیر شدند.

این سربازان بعدها به “موریا” معروف شدند. بخشی از آنها در جایانتیپور، کالیابور مستقر شدند. در اواخر دوره حکومت آهوم، این جامعه مسلمان موریا مسجدی از بامبو و کاهگل تأسیس کرد و در سال 1570 پس از میلاد یک سازه بتنی در محل آن برپا شد. بنای دیگری در سال 1575 پس از میلاد در فاصله ای از مسجد اصلی ساخته شد. افسانه می گوید که یک سنگ تراشی ماهر هندو از داکا در بنگلادش برای ساخت و ساز آورده شده است. او دستی ماهر در معماری اسلامی بود و با راهنمایی او مسجد شکل گرفت. مواد تزئینی را از جاهایی تا راجستان آورده بودند. تک تک روستاییان در ساخت و ساز مشارکت داشتند. هنوز هم اکنون ترانه های محلی با اشاره به افسانه سهم کارگری فراوان است. یکی از آهنگ های محلی اینطور می گوید.

بخوانید
Vastushastri Khushdeep Bansal - یک متخصص برجسته Vastu

پیتر مومین، پیتر بهای

جی نیپیت، پیتار باگ نای.

این به این معنی است – ای برادران به کار خود کمک کنید.

کسانی که کار نمی کنند نان نمی گیرند.

ساخت و ساز معماری گواهی بر هماهنگی مشترک بین هندوها و مسلمانان است. این بنا اگرچه یک مسجد است، اما شباهت زیادی به «نامگر» (محل عبادت هندوها) دارد. تزئینات معماری داخل مسجد با استفاده از قطعات شیشه ای در آسام بی نظیر است. یکی دیگر از ادغام اشتراکی هندوها و مسلمانان در آسام را می توان در اینجا مشاهده کرد. بین دو بنای مساجد، یک «نامغر» کارآمد بدون مناقشه وجود دارد.

بخوانید
طراحی خانه رویایی یک زوج با استفاده از نرم افزار رندر سه بعدی

در حال حاضر این مسجد در وضعیت زهکشی قرار دارد و نیاز به مرمت فوری دارد. اهالی روستای «جیانتی پور» تمام تلاش خود را می کنند تا کار را انجام دهند اما کیفیت و کمیت کار نیازمند دستان ماهر و سرمایه های هنگفتی است که انجام آن برای یک روستا غیر ممکن است. اگر دولت یا هر ارگان دیگری ابتکار عمل برای مرمت و رواج مسجد را به دست گیرد، این مکان می تواند کاخ مهمی برای گردشگری مذهبی باشد.Source by Chiranjeev Bezbaruah

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.