راه‌حل‌های MEP (M&E) محیط‌زیست چگونه می‌توانند زیبایی‌شناختی نیز داشته باشند

آنها می گویند که یک ساختمان “سبز” هرگز نمی تواند خوب به نظر برسد. ساختمان‌های سازگار با محیط‌زیست، زیست‌محیطی، پایدار یا «سبز» اصطلاحاتی هستند که هم یک ساختمان/پروژه و هم فرآیند ساخت آن را توصیف می‌کنند که از نظر زیست‌محیطی مسئول و کارآمد در منابع است، از مراحل برنامه‌ریزی و طراحی تا تعمیر و نگهداری و تخریب. درست مانند «آنچه برای شما خوب است معمولاً طعم خوبی ندارد»، آنچه برای محیط زیست خوب است ممکن است لزوماً از نظر زیبایی شناسی جذاب نباشد. راه‌حل‌ها را می‌توان در حوزه طراحی MEP (M&E) با کارآمدی انرژی یافت که ایده‌های زیبایی‌شناختی نوآورانه را در بر می‌گیرد. طراحی مهندسی MEP پایدار باید در کنار برنامه ریزی معماری خلاقانه کار کند. استفاده از فناوری BIM (Building Information Modelling) با استفاده از ابزارهای خاص مانند نرم افزار Revit BIM می تواند نقش مهمی در این فرآیند ایفا کند.

مهندسی پایدار می تواند تأثیر قابل توجهی بر حفظ و آسایش داشته باشد. جهت و شکل یک ساختمان می تواند بر عملکرد سیستم MEP آن تأثیر بگذارد. منابع صنعتی حدس می زنند که مراحل اولیه طراحی می تواند 90 درصد از اثرات زیست محیطی ساختمان را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین، پایداری به طور قابل توجهی تحت تأثیر شکل، مکان، ظاهر و احساس یک سازه است. گزینه‌های انرژی تجدیدپذیر شامل فناوری‌های «صرفه‌جویی در انرژی» است که به طور موثر از انرژی طبیعی استفاده می‌کند و انرژی تولید می‌کند، و فناوری‌های «تولید انرژی» که انرژی تولید و استفاده می‌کنند. برای کمک به طراحی یک سیستم پایدار، درک کامل اصول مورد نیاز است. معماران خبره و با تجربه و طراحان و مهندسان MEP نیاز به همکاری، تجزیه و تحلیل و بررسی هزینه، کیفیت و زمان‌بندی دارند تا ساختمان‌های پایدار یا “سبز” را ارائه دهند که جذاب به نظر می‌رسند. هر دو فن آوری صرفه جویی در انرژی و تولید انرژی را در زیر در نظر بگیرید:

بخوانید
برنامه های کاربردی طراحی به کمک کامپیوتر

فن آوری های صرفه جویی در انرژی

کاهش مصرف انرژی در HVAC و روشنایی – طراحی MEP باید راه هایی را برای کاهش هزینه و تاثیر سیستم های روشنایی، گرمایش و سرمایش در نظر بگیرد، زیرا سیستم های روشنایی و تهویه مطبوع به ترتیب 25% و 32% مصرف انرژی در ساختمان را بر عهده دارند.

بهینه سازی استفاده از نور طبیعی، تهویه طبیعی، منابع گرمایش و سرمایش طبیعی – طرح هایی که نور طبیعی بیشتری را در داخل خود جای می دهند، نصب حسگرها، منابع حرارتی طبیعی و چراغ ها و لامپ های سازگار با محیط زیست می توانند اتلاف انرژی را در این سیستم ها به حداقل برسانند.

آب را حفظ کنید – وسایل کم جریان، مانند شیرهای آب کم جریان، با مصرف 40 درصد کمتر از مقدار استفاده شده توسط وسایل استاندارد، می توانند در مصرف آب صرفه جویی کنند. طبق گزارشات، توالت های کم جریان تقریباً 2.2 گالن آب در هر شستشو ذخیره می کنند.

استفاده مجدد از آب – شستشوی باغچه و توالت نیازی به آب آشامیدنی ندارد. سیستم‌های آب خاکستری از آبی که قبلاً برای شستشو استفاده می‌شد، که هنوز نسبتاً تمیز است، برای باغبانی و شستشوی توالت استفاده می‌کنند.

مصرف برق را کاهش دهید – چراغ‌ها، رایانه‌ها، تجهیزات اداری، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و سایر وسایل را در صورت عدم استفاده خاموش کنید.

استفاده از ترکیبات – تغییر بین مصرف برق از طریق منابع انرژی تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی یا انرژی باد و خطوط برق معمولی و تعیین اندازه و مکان سیستم ها می تواند به صرفه جویی در انرژی کمک کند.

کاهش انتشار دی اکسید کربن – سیستم های تهویه مطبوع کارآمد و نگهداری به موقع و مناسب می تواند انتشار کربن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

بخوانید
طراحی BIM در مقابل طراحی سنتی دو بعدی

فن آوری های مولد انرژی

مولدهای نیروی انسانی – در موارد خاص، تردمیل باشگاه بدنسازی و سلامتی و دوچرخه های ثابت را می توان به روشنایی برق و خدمات متصل کرد. کاشی های کفپوش سینتیک را می توان در استودیوهای رقص و استادیوم های فوتبال استفاده کرد.

سقفتوربین های بادی نصب شده – توربین های بادی مقرون به صرفه همیشه با خروجی ثابت کار می کنند.

پنل های خورشیدی – سیستم های پنل خورشیدی روی پشت بام یا روی زمین از سلول های فتوولتائیک برای تبدیل انرژی خورشیدی به برق استفاده می کنند.

معماری می تواند به گونه ای خلاقانه طراحی شود که نور طبیعی و ویژگی های تهویه، وسایل کم جریان، سیستم های آب خاکستری، توربین ها و پانل های خورشیدی را در طراحی کل ساختمان بگنجاند.

بنابراین می توان با کاهش استفاده از منابع تجدیدناپذیر، به حداقل رساندن ضایعات و توسعه محیط های سالم، به طراحی پایدار دست یافت. شیوه‌های طراحی پایدار هوشمند می‌تواند به سیستم‌های MEP کمک کند تا قابل اعتماد باشند، راحتی را برای ساکنان ساختمان تضمین کنند و به حفظ محیط زیست کمک کنند.

طبق گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، ساختمان ها شامل موارد زیر هستند:

– 39 درصد از کل مصرف انرژی

– 12 درصد از کل مصرف آب

– 68 درصد از کل مصرف برق

– 38 درصد از انتشار دی اکسید کربن

ساختمان‌های پایدار یا راه‌حل‌های MEP زیست‌محیطی می‌توانند عملکرد زیست‌محیطی یک ساختمان را بیشتر بهینه کنند و در هر مرحله از برنامه‌ریزی، ساخت و ساز یا تخریب در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند:

انتخاب صحیح سایت

موقعیت مکانی، جهت گیری و محوطه سازی ساختمان می تواند بر اکوسیستم های محلی و مصرف انرژی تأثیر بگذارد. رواناب آب طوفان را می توان در یک مکان به خوبی برنامه ریزی شده کاهش / تصفیه کرد. طراحی منظر می تواند از سیستم های آب خاکستری استفاده کند. پارکینگ و روشنایی محیطی می تواند بر مصرف انرژی تأثیر بگذارد.

بخوانید
معماران برای طراحی بهترین نقشه های خانه حرفه ای هستند

سفارشی سازی شیوه های عملیاتی و نگهداری

مصالح و سیستم هایی که به آب و انرژی کمتری نیاز دارند را می توان برای ساختمان سفارشی کرد، به طوری که تعمیر و نگهداری ساده می شود و در هزینه ها صرفه جویی می شود.

با توجه به اینکه استفاده از روش‌های MEP پایدار تأثیر قابل‌توجهی بر محیط زیست و سیستم‌های اکولوژیکی دارد، بسیاری از طراحان و معماران هنوز احساس می‌کنند که این سازه‌ها امتیاز پایینی در سبک و زیبایی دارند. تفکر خلاق معماران و طراحان MEP مطمئناً می تواند این دیدگاه را تغییر دهد. استانداردهای فرهنگی زیبایی معماری را می توان با اتخاذ شیوه های ساختمانی پایدار تغییر داد، قالب بندی کرد و در جهت های جدید هدایت کرد.

در سطح جهانی، چندین نمونه از ساختمان های سبز جذاب وجود دارد که به عنوان محل سکونت، ادارات و فضاهای عمومی عمل می کنند، مانند:

– تالار شهر شیکاگو به معنای واقعی کلمه یک بام سبز دارد. 20 هزار گیاه از 15 گونه در آنجا زندگی می کنند و حتی دو درخت دارد.

– بنا بر گزارش ها، بانکوک بیش از یک بام سبز دارد که یکی از آنها میزبان مزرعه نمونه ای است که با استفاده از تکنیک های کشاورزی سنتی تایلندی ایجاد شده است.

چنین بام های سبز برای مدیریت آب طوفان مفید هستند. پوشش گیاهی و خاک روی پشت بام آب را حفظ می کند و به عنوان عایق عمل می کند و هزینه های گرمایش و سرمایش را کاهش می دهد. بام‌های سبز به «ریه‌های سبز» فضای شهری می‌افزایند و آلودگی هوا را کاهش می‌دهند، و چه کسی فکر نمی‌کند یک روف گاردن زیبا باشد؟

دیوارهای زنده یا باغ های عمودی تقریباً همان جلوه زیبایی را دارند – چیزی که تسکین دهنده و لذت بخش است.

بخوانید
CAD هند، تبدیل رستر به بردار، تبدیل کاغذ به CAD، مدل سازی سه بعدی، طراحی معماری

– خانه درختی سنگاپور مشهور است که بزرگترین خانه جهان است باغ عمودی. این دیوار سبز هنرمندانه با مساحت 24638 فوت مربع بیش از 500000 دلار در هزینه های انرژی و آب صرفه جویی می کند.

– ساختمان مسکونی Sydney’s One Central Park دارای یک باغ عمودی با 25 گونه گیاهی است.

– درختان و گیاهان هر بالکن Bosco Verticale در میلان را با آب از سینک، دوش و ماشین لباسشویی که به عنوان بخشی از سیستم آب خاکستری برای آبیاری باغ های عمودی استفاده می شود، زیبا می کنند. این ساختمان همچنین دارای پنل های خورشیدی پشت بام است که از سطح چشم عابر پیاده پنهان شده است.

– ده هزار گیاه در یک بخش دیواری به مساحت 350 متر مربع از The Rubens در هتل پالاس لندن زندگی می کنند تا هم برای انسان و هم برای پرندگان مفید باشد. کره های زیبا، کروکوس ها و حتی توت فرنگی ها ظاهر می شوند.

دیوارهای سبز به طور طبیعی جذاب هستند اما چالش های فنی را به همراه دارند. دیوار سبز به عنوان یک لایه اضافی بر روی دیوار موجود، به تجهیزات گران قیمت و کارشناسان مجرب برای آب رسانی و نگهداری آن نیاز دارد. اگرچه نصب در ابتدا گران است، اما دیوارها و سقف های سبز به کاهش کلی هزینه های مدیریت انرژی و آب طوفان کمک می کند. بام های سبز انرژی مورد نیاز برای خنک کردن کف زیر آن را بیش از 50 درصد کاهش می دهند – بنابراین ساختمان های زیبا می توانند انرژی را نیز بهینه کنند. از نظر فنی چگونه ممکن است؟ یکی از موثرترین روش ها، مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) است.

نقش BIM

فرآیندهای مدل سازی هوشمند BIM و هماهنگی، همراه با تشخیص برخورد، امکان تحویل به موقع نقشه های ساخت و ساز دقیق را فراهم می کند. نقش فناوری BIM در کمک به توسعه ساختمان‌های پایدار و کارآمد بسیار مهم است، زیرا به ایجاد جزئیات صرفه‌جویی در انرژی و تولید انرژی و طراحی سیستم‌های MEP بدون برخورد کمک می‌کند. جزئیات طراحی دقیق مورد نیاز برای سیستم های MEP اکولوژیکی نیاز به اندازه گیری و برنامه ریزی دقیق دارد. نحوه واکنش مصالح ساختمان به باد، خورشید، آب و جاذبه باید به دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. نرم افزار BIM، مانند Revit BIM، به معماران و مهندسان شرکت های مدل سازی سه بعدی کمک می کند تا شکل، ساختار، سیستم های MEP، هزینه و مواد را در زمان واقعی طراحی کنند. فناوری BIM به همه ذینفعان یک پروژه کمک می کند تا به سرعت درک کنند که چگونه تغییرات در طراحی می تواند بر بهره وری انرژی و مدیریت آب تأثیر بگذارد و نقشه های هماهنگی MEP یکپارچه و بدون برخورد تولید کند. استفاده كردن BIM مدل‌سازی، معماران و مهندسان می‌توانند به ابزارهای پیشرفته و با دقت بالا برای تجزیه و تحلیل و هماهنگی گرمایش، سرمایش، تهویه و بهره‌وری انرژی در طرح‌های مهندسی MEP دسترسی داشته باشند.

بخوانید
مخزن داده های سازمانی

برای طراحان، معماران و افراد عادی، جذابیت زیبایی شناختی و عملکرد یک سازه به یک اندازه مرتبط است. مردم ساختمان های زیبا را دوست دارند که مستحکم، راحت و کارآمد هستند. در این زمان تغییرات سریع آب و هوا، ایجاد ساخت و سازهای جذاب و در عین حال پایدار از نظر زیست محیطی می تواند چالش برانگیز باشد. با کمک مدل سازی BIM و طراحی های مهندسی هوشمند MEP در همکاری با خلاقیت طراحان، مطمئناً می توان بر این چالش ها غلبه کرد.Source by Kuldeep Bwail
راهنمای خرید پکیج شوفاژ زمینی ایران رادیاتور مدل Z60FF
اختراع کولر گازی برای خانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.