ساختمان سبز – نقطه عطف در حوزه صنعت معماری

ساختمان سبز – دو کلمه در مورد این مفهوم خاص صحبت می کنند. در این عصر گرمایش جهانی و شرایط محیطی رو به وخامت، هر صنعتی به فکر روش‌های مختلفی برای حفظ محیط زیست است. ساختمان سبز به معنای ساختمانی است که با رعایت اصول حفظ محیط زیست ساخته می شود. به عنوان مثال: مصالحی که عدم تعادل محیطی کمتری ایجاد می کنند در ساخت و ساز ساختمان سبز استفاده می شوند. جدا از ساخت و سازهای جدید، حتی ساختمان های موجود نیز می توانند به ساختمان های سبز تبدیل شوند. هدف از استفاده از این مفهوم، مدیریت فرآیند ساخت و ساز به گونه ای است که انتشار عناصر ضد محیطی به محیط زیست به حداقل برسد. صنعت به درستی راه حل هایی را ارائه کرده است که به نفع محیط زیست است.

بخوانید
مد در دوران باستان

اجرای مفهوم ساختمان سبز یک کار ماراتن است. تنظیم استانداردها، انجام تجزیه و تحلیل، انتخاب مصالح سازگار با محیط زیست و غیره باید قبل از ورود به اجرای ساختمان سبز در نظر گرفته شود. تجزیه و تحلیل انرژی مهمترین گام برای اجرای ساختمان است. اما آنالیز انرژی چیست؟

تجزیه و تحلیل انرژی فرآیندی است که پارامترهای بازده انرژی یک ساختمان یا سازه خاص را تعیین می کند. همچنین به ما کمک می کند تا شرایط آب و هوایی و نحوه انتشار گازهای گلخانه ای در شرایط آب و هوایی معمولی، انتشار کربن، روشنایی روز و روشنایی شب، استفاده تخمینی از آب، استفاده بداهه از انرژی و خنثی کردن انتشار کربن در مرحله طراحی را تجزیه و تحلیل کنیم. معماران و طراحان با در نظر گرفتن این پارامترها روی طراحی ساختمان ها کار می کنند.

بخوانید
چگونه بفهمم زمان مناسب برای تغییر شغل چه زمانی است؟

همچنین در این مقاله در مورد اقداماتی که برای صرفه جویی در مصرف انرژی انجام می شود صحبت خواهیم کرد.

1. طراحی اولین قدم به سوی هر ساخت و ساز است. ساختمان باید با توجه به شرایط محیطی طراحی شود. مواد مورد استفاده برای ساخت و ساز، سیستم های روشنایی و غیره باید بر اساس آن طراحی شوند.
2. نوع منابع انرژی باید شناسایی شود.
3. طراحی ها باید به گونه ای انجام شود که حداقل مصرف چراغ ها با حداکثر استفاده از نور طبیعی وجود داشته باشد.
4. زباله های مواد باید بازیافت و استفاده شوند.
5. از آب باران استفاده شود و انباری برای ذخیره آب باران طراحی و ساخته شود.
6. محوطه سازی بیرون ساختمان با گیاهان سبز، درختان و غیره باید در حین ساخت گنجانده شود.

بخوانید
رندر معماری سه بعدی - اختراع بزرگ برای صنعت معمار

اینها نکاتی است که ارائه کردیم، اما به غیر از این اقدامات متعدد دیگری نیز وجود دارد که می تواند در ساخت و ساز ساختمان کمک کند. ساخت یک ساختمان نسبت به ساخت یک ساختمان معمولی پرهزینه است، اما مزایای آن در بلندمدت با توجه به یک محیط زیست پایدار بیشتر از این است.

با این وجود، ساخت و ساز ساختمان سبز نقطه عطفی در صنعت معماری است. مزایای زیادی دارد و باید توسط همه کشورها با هدف حفظ محیط زیست اتخاذ شود. امروزه کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و غیره به شکلی سازنده به سمت ساختمان سبز پیش می روند.

بخوانید
تجزیه و تحلیل یک مقاله انگلیسی برجسته "کار کنید" توسط جان راسکینSource by Amy C John
ظرفیت کولر آبی آبسال مدل AC-CP76
انواع رادیاتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.