مقایسه مختصری از معماری یونان و روم

دنیای یونان باستان یکی از پویاترین، مبتکرترین و مترقی ترین دوره های هنر در تمدن غرب بود. یونانیان مردمی بودند که برای طبیعت گرایی و کمال در هنر خود تلاش می کردند. در ساختمان های آنها، ساختار بیرونی و زیبایی شناسی دغدغه اصلی بود. یونانیان زیبایی را یکی از ویژگی های بارز خدایان می دانستند و جست و جوی زیبایی آنها تقریباً یک تمرین مذهبی بود. کار معمار یونان باستان ساختن معبدی زیبا برای خدا بود. توسعه طراحی معبد یونانی نیز باعث ایجاد نظم سه ستونی شد. دوریک، یونی و کورنتی که به طور گسترده در ساختمان های یونانی استفاده می شد و بر فرهنگ های دیگر تأثیر زیادی گذاشته است.

رومی ها اولین سازندگان در اروپا و احتمالاً اولین نفر در جهان بودند که به مزایای طاق، طاق و گنبد پی بردند. سازه هایی که آنها به جا گذاشته اند، یادآور نبوغ مهندسی رومی است. آنها بتنی را اختراع کردند و عاشق ساختن طاق ها و بناهای تاریخی برای خود بودند. آنها همچنین دوست داشتند که سرگرم شوند. رومی ها از مسابقات ارابه سواری گرفته تا مسابقات گلادیاتورها و نمایش های موسیقی و باله لذت می بردند. سه تا از مهمترین ساختمانهایی که برای سرگرمی دسته جمعی طراحی شده اند، تئاتر، آمپی تئاتر و سیرک بودند.

بخوانید
معماری با تکنولوژی بالا

Hepaisteion، آتن

وظیفه اصلی یک معبد یونانی پناه دادن به خدایی بود که برای آن ساخته شده بود. به همین دلیل است که معابد از بیرون تزئین شده بودند، کسی به داخل نمی رفت. هیچ بخشی از یک معبد یونانی نمادین یا معنایی غیر از آنچه بود، معبدی برای یک خدا، با یک ستون سرپناه برای عبادت کنندگان نبود. معماران یونانی برای فردیت تلاش نمی کردند، سازنده یونان باستان می توانست یک معبد استاندارد را با یک توصیف شفاهی مختصر بنا کند.

معابد رومی اولیه هم در داخل و هم در رابطه با محیط اطرافشان با یونانی تفاوت داشتند. اغلب تا سه خدا در کنار هم قرار می گرفتند، در حالی که اتاق های آنها باریک بود، معبد به طور کلی از معابد یونانی بلندتر و بزرگتر بود.

هپایستیون یک معبد معمولی به سبک پیرامونی است. از نظر ظاهری حجیم با سرستون‌های دوریک ساده و ستون‌های سنگین ضخیم ساخته شده از طبل‌های سنگی در اطراف است. اشکال جرم و حجم آن مستطیل های ساده، استوانه ها و مخروط ها با سقف مثلثی است. معبد در انزوا بر روی پایه ای کم قرار گرفته است که از هر طرف با سه پله قابل دسترسی است. مکان معبد تقریباً به اندازه خود معبد مهم بود. برخلاف یونانیان، معابد رومی کانون توجه بودند و بیشتر آنها فقط از جلو دسترسی داشتند.

بخوانید
مزایای استفاده از رندر سه بعدی در طراحی داخلی

هپایستیون در اصل اتاقی است به نام حجره با ایوانی در جلو و عقب که در داخل ستونی قرار دارد که پشت بام را نگه می دارد و به نوبه خود حجره را از باران و آفتاب محافظت می کند. بسیاری از معابد بت پرست روم اولیه شبیه به هپایستیون هستند، اما با این تفاوت که سلول خانه را به یک انتهای اتاق و تزئینات داخل معبد هل می دهد.

سنگ اصلی ترین مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت معابد یونانی بود. در سقف و سقف از چوب‌بندی استفاده می‌شد. از کاشی های سفالی سقف نیز استفاده می شد. هر چیزی که مرمر بود در بلوک های بزرگ بریده می شد و توسط گیره ها و رولپلاک ها به هم متصل می شد. از رنگ برای برجسته کردن قالب گیری برای تقویت عناصر متضاد فریز استفاده شد.

بخوانید
نکات کلی برای سفر به لائوس در سال 2018

تئاتر مارسلوس، رم

شاید یونانی ها درام را اختراع کرده باشند، اما طراحی تئاتر توسط رومی ها متحول شد. آنها تئاتر یونانی را تغییر دادند، ساختاری که معمولاً در دامنه تپه ساخته می شد، با ارکستر دایره ای و ساختمان صحنه مجزا به ساختاری مستقل که سالن و صحنه را متحد می کرد. پشت صحنه به بلندی سالن بود به طوری که تماشاگران نمی توانستند بیرون را مانند تئاتر یونانی ببینند. بسیاری از تئاترهای رومی، مانند آمپی‌تئاترهای رومی، دارای یک ولاریوم یا سایبان بودند که برای سایه انداختن تماشاگران از آفتاب ساخته شده بود. تئاترهای رومی به طور منظم بر روی طاق های بتنی ساخته می شدند که از سالن حمایت می کرد و امکان دسترسی آسان به صندلی ها را فراهم می کرد، زیرا کنترل جمعیت یک نگرانی بزرگ برای سازنده رومی بود.

تئاتر مارسلوس در رم برای اولین بار به سفارش ژولیوس سزار ساخته شد و در زمان سلطنت نوه و پسر خوانده او آگوستوس تکمیل شد. نما سنگ تراورتن و دارای چهل و یک باله با نیم ستون در دو طرف هر خلیج بود. این سبک پس از ساخته شدن تئاتر به طور گسترده کپی شد. شباهت هایی را می توان در کولوسئوم مشاهده کرد که بسیار دیرتر ساخته شد. مانند بسیاری از سازه‌های رومی، تئاتر مارسلوس از بتن و آجرهای پخته شده با ضخامت 3.5 تا 4.5 سانتی‌متر ساخته شده بود. آجرها برای جذب ملات و چسبندگی بهتر بسیار ریز بودند. سازه ای به شکل نیم دایره که طرحی استاندارد برای تئاترهای رومی بود. پشت محوطه صحنه یا اسکنا فرن ها با ردیفی از ستون های پیوسته به ارتفاع سه طبقه تزئین می شد که عرض صحنه را در بر می گرفت. Scaena frons یکی دیگر از ابداعات رومی بود که اولین بار در قرن چهارم قبل از میلاد مورد استفاده قرار گرفت اما تا قرن دوم پس از میلاد به ایده آل خود نرسید.

بخوانید
درباره Corncribs و اشراف بی رنگ: معماری معاصر در کارولینای شمالی

در تئاترهای رومی، ارکستر بخشی از سالن بود. اغلب با صندلی های متحرک برای افراد VIP تنظیم می شد. یونانی ها از ارکستر به عنوان محوطه صحنه استفاده می کردند.

خلاصه

تفاوت های زیادی بین معماری یونانی و رومی وجود دارد. یونانی ها سازه های بسیاری را بر فراز تپه ها ساختند، رومی ها تپه ها را به سازه های معماری تبدیل کردند. یونانیان اولیه از سیستم پست و لنگه استفاده می کردند، در حالی که رومی ها به طور گسترده از طاق، طاق و گنبد استفاده می کردند. بتن یکی از مصالح ساختمانی اصلی رومی ها بود، یونانی ها همیشه در تلاش بودند تا مصالح ساختمانی بهتری بیابند و از سنگ های عظیمی که با گیره و رولپلاک به هم چسبیده بودند استفاده می کردند.

بخوانید
SAP R/3 Architecture - مزایای این معماری

در طراحی تئاتر، یونانی ها و رومی ها هر دو ترجیح می دادند از دامنه تپه ها استفاده کنند، اما به دلیل شهرهای بزرگ، رومی ها مجبور شدند تئاترهای خود را در زمینی صاف بسازند. این عمل باعث طراحی انقلابی یک ساختار تئاتر مستقل شد.

یونانیان دین خود را جدی گرفتند و معابد خود را برای خدایان ساختند. رومی ها این منظره را گرفتند، آن را به داخل معبد آوردند و اعلام کردند که آنچه در داخل می گذشت بسیار مهم است، بنابراین معبد باید در داخل نیز خوب به نظر برسد.Source by Martha Vega

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.