سه نوع کندانسور HVAC

کندانسور وسیله ای است که برای مایع سازی گاز با خنک کردن آن استفاده می شود. در تجهیزات HVAC، گاز تخلیه داغ (بخار مبرد) از کمپرسور وارد کویل های کندانسور در بالا می شود و متراکم می شود، از کندانسور خارج می شود و به گیرنده ای نزدیک به پایین تخلیه می شود. سیم پیچ کندانسور به همراه کمپرسور و دستگاه های کنترل کننده در واحد کندانسور قرار دارد. در نصب سیستم تهویه مطبوع از راه دور یا اسپلیت، واحد کندانسور در فضای باز قرار دارد. کندانسورها در اندازه‌ها و طرح‌های مختلفی موجود می‌باشند که شامل واحدهای تیوب ساده، تیوب پره‌دار و نوع صفحه، گذر سری و موازی می‌شود.

کندانسورها بر اساس روش خنک کنندگی طبقه بندی می شوند. سه نوع اصلی به شرح زیر تقسیم می شوند:

  1. کندانسورهای هوا خنک
  2. کندانسورهای ترکیبی هوا و آب خنک
  3. کندانسورهای آب خنک
بخوانید
۵ نکته ای که هنگام انتخاب سیستم HVAC تجاری باید در نظر بگیرید

کندانسورهای هوا خنک

کندانسور هوا خنک از یک سیم پیچ با سطح وسیع تشکیل شده است که هوا توسط یک فن دمیده می شود یا توسط بادکش طبیعی القا می شود. این نوع کندانسور به طور جهانی در واحدهای برودتی با ظرفیت کم استفاده می شود. بیشتر برای تهویه مطبوع مسکونی یا اداری کوچک طراحی شده است.

کندانسورهای خنک‌شده با هوا باید عاری از خاک، پرز و سایر مواد خارجی باشند، زیرا اگر به آنها اجازه داده شود مانند اواپراتورها جمع شوند، جریان هوا را در اطراف لوله‌ها و پره‌ها کاهش می‌دهند.

کندانسورهای ترکیبی با هوا و آب خنک

این نوع کندانسور به عنوان کندانسور تبخیری نیز شناخته می شود و از سیم پیچی تشکیل شده است که توسط آب پاشیده شده از بالا خنک می شود و سپس هوای سرد از پایین وارد می شود و از طریق سیم پیچ ها دمیده می شود. همانطور که آب از سیم پیچ تبخیر می شود، یک اثر خنک کننده ایجاد می کند که مبرد را در داخل سیم پیچ متراکم می کند. گاز مبرد در کویل داغ است که با ترکیب آب پاشیده شده و ستون بزرگ هوای متحرک تامین شده توسط فن به حالت مایع تبدیل می شود. آبی که تبخیر نمی شود توسط پمپ به گردش در می آید.

بخوانید
HVAC BIM مطابق گردش کار ساخت و ساز برای پیمانکاران مکانیکی

کندانسورهای آب خنک

کندانسور آب خنک شبیه به کندانسور سطحی بخار است که خنک‌سازی به تنهایی توسط آب انجام می‌شود که از طریق لوله‌ها یا سیم پیچ‌های محصور در پوسته به گردش در می‌آید. در یک کندانسور آب خنک، مبرد در فضای حلقوی بین لوله ها یا سیم پیچ ها به گردش در می آید. کندانسور آب خنک به دلیل ساخت آن، کندانسور دو لوله ای نیز نامیده می شود.

از آنجایی که کندانسور تبخیری آب را هدر نمی دهد، نصب کمپرسورهای بزرگ در مناطقی که آب کمیاب است امکان پذیر است. آزمایشات نشان داده است که مقدار آب مورد نیاز از gpm 03/0 در هر تن تبرید تجاوز نخواهد کرد. این یکی از دلایل سازگار با محیط زیست برای استفاده از این نوع کندانسور است. کندانسورهای تبخیری نیز مشکلات دفع آب را از بین می برند و مقرون به صرفه ترین وسیله خنک کننده گازهای مبرد کولرهای استاندارد را فراهم می کنند.

بخوانید
تعمیر و نگهداری سیستم تهویه مطبوع مرکزی

Source by John Stackson

The post سه نوع کندانسور HVAC appeared first on آرین پادرا صنعت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.