نقش مدیر پایگاه داده اوراکل (DBA)

سازمان های تجاری بزرگ داده های عظیمی برای مدیریت و دستکاری داده ها به طور منظم دارند. به مخزن داده ها که در آن اطلاعات مربوط به کسب و کار خود را ذخیره و بازیابی می کنند پایگاه داده می گویند. مدیریت پایگاه داده یک مسئله روزافزون در صنعت امروز است و مدیر پایگاه داده نقش بسیار مهمی را برای استفاده کارآمد از برنامه های کاربردی سازمانی سازمان تجاری که به پایگاه های داده وابسته هستند ایفا می کند.

مدیر پایگاه داده کار مدیریت جنبه های محیطی جداول داده ها و پایگاه های داده را انجام می دهد. او اطمینان می‌دهد که همه چیز در پایگاه‌های داده و سیستم‌ها بدون هیچ خطایی به خوبی اجرا می‌شود و بسیاری از وظایف چالش برانگیز مانند امنیت داده‌ها، بازیابی از خرابی، تنظیم دقیق پایگاه داده و عیب‌یابی خطاهای بیشتر و کمتر مکرر و غیره را انجام می‌دهد. در حالی که مؤسسات بزرگ‌تر از آن استفاده می‌کنند. یک تیم از مدیران پایگاه داده، کوچکترها یک یا دو مدیر ماهر پایگاه داده برای آنها کار می کنند.

بخوانید
بهینه سازی موتورهای جستجو: متخصص برای افزایش رتبه صفحه و ترافیک شما

در زیر لیست گلوله‌ای از وظایف مهم یک مدیر اوراکل برای یک سازمان تجاری آورده شده است:

• مدیریت بلایا: معمار پایگاه داده باید در اجتناب و پیشگیری از هر نوع بلایایی به داده ها که دارایی مهم کسب و کار است بسیار ماهر باشد. در صورت بروز هر گونه شکست بزرگ، او باید بتواند فاجعه را بدون ضرر زیاد به شرکت بازیابی کند، به عنوان مثال با نگه داشتن یک نسخه پشتیبان به طور منظم.

• تجزیه و تحلیل پایگاه های داده: او باید مطمئن شود که پایگاه های داده عملکرد مطلوبی را ارائه می دهند و حاشیه سود را برای کسب و کار افزایش می دهند. این وظیفه اوست که سخت افزار را پیکربندی کند و هر زمان که نیاز بود نرم افزار را نصب و به روز کند.

• اطمینان از امنیت و صرفه جویی در هزینه: هزینه و امنیت دو ویژگی مهم تجارت هستند. مدیر اوراکل با استفاده از ابزارهای نظارتی پیشرفته، نقش مهمی در تضمین امنیت پایگاه‌های داده ایفا می‌کند. او کار مدیریت پایگاه داده را در مقیاس بزرگ بررسی و ردیابی می کند.

بخوانید
نحوه طراحی یک رستوران: فضای راهرو، سطوح کاری، دسترسی

برای یک سازمان تجاری بزرگ، مدیر اوراکل مانند یک دست چپ است که نقش آن تأثیرات فوری و بلندمدت بر تجارت دارد. در نظر گرفته می شود که مدیر پایگاه داده پشتیبانی بیشتری برای افزایش سود ارائه می دهد. در حالی که برخی از سازمان ها مدیریت پایگاه داده داخلی را دنبال می کنند، بسیاری دیگر امروزه مدیریت پایگاه داده برون سپاری را به دلیل اثربخشی هزینه و کیفیت خدمات ترجیح می دهند. در هر صورت، بخش آخر این است که مدیر پایگاه داده نه یک نقش بلکه نقش های متعددی در مدیریت پایگاه داده برای ارتقای کسب و کار دارد.

بخوانید
فردای پر امید مهندسی سازهSource by Seyi Babaniji

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.