چگونه بفهمم زمان مناسب برای تغییر شغل چه زمانی است؟

پاسخ به این سوال آسان نیست. به هر حال، یک شغل جدید ممکن است برای شما دستمزد بالاتر، اختیارات بیشتر، مسئولیت بیشتر، شانس بهتر برای پیشرفت – حتی یک محیط کاری بهتر به ارمغان بیاورد. از سوی دیگر، انجام یک حرکت به دلیل نادرست می تواند شما را در مسیری خیانت آمیز قرار دهد و از هدف نهایی خود دور کند.

داستان دو مشتری سابق را در نظر بگیرید. نام آنها تغییر کرده است، اما داستان آنها واقعی است. جیم پیترز آرزو داشت مدیر فروش یک شرکت ساختمانی ملی شود. او پس از گذراندن پنج سال به عنوان فروشنده برای یک شرکت ساختمانی مستقر در گرجستان، معتقد است که زمان آن فرا رسیده است. او احساس می کند دستمزد کمتری می گیرد و جایی برای پیشرفت نمی بیند. پس از صحبت بی سر و صدا با چند شرکت محلی (که در حال استخدام افراد فروش با سطح تجربه او هستند)، یک کار با درآمد بالاتر در یک شرکت معماری را می پذیرد.

چهار سال بعد، جیم آماده نقل مکان دوباره است. در حالی که او از رئیس خود لذت می برد، کار دشوارتر از شغل قبلی است و شانس پیشرفت وجود ندارد. بدتر از آن، افزایش 10 درصدی جیم که توسط کاریابی مهندسی شده بود نیز به جانشین وی در شغل سابق فروش ساخت و ساز پرداخت شد.

جیم با توجه به ناامیدی خود از فروش معماری، ترجیح می دهد به فروش ساخت و ساز بازگردد. جیم با دانستن اینکه واشنگتن دی سی یکی از داغ ترین بازارهای ساختمان است، شروع به شکار در آنجا می کند. اما هیچ شرکتی حاضر نیست حقوق او را افزایش دهد زیرا تجربه او در فروش معماری هیچ حق بیمه ای ندارد. یک شرکت شغلی را بدون افزایش حقوق پیشنهاد می کند. جیم می پذیرد، منطقی کردن فرصتی برای پیشرفت بعدا وجود دارد. جیم به واشنگتن نقل مکان می کند. اما ناامیدی چند سال بعد ظاهر می شود، زمانی که ارتقای مورد انتظار او محقق نمی شود. جیم در نهایت با برادر شوهرش یک فرنچایز فست فود خریداری می کند.

بخوانید
الگوی سوراخ دار مبتنی بر تصویر برای طراحی ورق فلزی معماری

بیل دویل، یک دانشجوی مهندسی عمران با افتخارات برتر دانشگاهی، رویای سرپرستی یک تیم طراحی برای یکی از برترین شرکت های مهندسی ملی که هتل های لوکس را طراحی می کند، در سر می پروراند. اما هیچ شرکت مهندسی عمران در کالج او استخدام نمی کند. رزومه او هیچ مصاحبه ای از کارفرمایان هدفش ایجاد نمی کند. در عوض پس از فارغ التحصیلی، او به پیشنهادی از یک شرکت برق محلی رضایت می دهد.

سه سال بعد، بیل از حقوق استثنایی مهندسان عمران در میادین نفتی تگزاس می شنود. این بار، ارسال رزومه یک پیشنهاد و 25 درصد افزایش حقوق در یک شرکت بزرگ نفتی را به همراه دارد. بیل گاز می گیرد. پنج سال بعد، رکود نفت رخ می دهد و بیل اخراج می شود. پس از شش ماه جست‌وجو، او شغلی در زمینه طراحی کارخانه‌های خمیر و کاغذ با کاهش 20 درصدی دستمزد پیدا می‌کند. در نهایت، بیل راه خود را به طراحی هتل باز می‌یابد – به عنوان یک طراح فردی – نه یک مدیر – برای زنجیره ملی هتل‌های نسبتاً خسته کننده.

متأسفانه جیم و بیل هر دو اشتباهات اساسی و رایج مرتکب شدند. آنها مایل به تغییر شغل برای پیشنهادهای بهتر بودند، اما حرکت آنها هرگز آنها را به سمت اهداف نهایی شغلی خود پیش نمی برد. نتیجه نهایی حرکت زیاد بود که به مقصد مورد نظر منتهی نمی شد.

بخوانید
هنگام خرید کاندو قبل از ساخت چه نکاتی را باید در نظر داشت

اجازه ندهید همین اتفاق برای اهداف شغلی شما بیفتد. با برنامه ریزی اولیه شغلی، می توانید مشاغل مناسب را بیابید و بدانید چه زمانی پیشنهادهای مناسب را بپذیرید.

روش برنامه ریزی شغلی زیر از عقل سلیم ساده استفاده می کند. فریب سادگی را نخورید. مشکل در اجراست. شما به نظم و انضباط، خودارزیابی و تعهد نیاز دارید.

یک طرح دو مرحله ای و مطمئن

توصیه من به دو نکته خلاصه می شود: یک هدف شغلی را اتخاذ کنید و سپس برای اجرای آن برنامه ریزی کنید. این دو مرحله به شما امکان می دهد – نه سرنوشت – پیشرفت خود را کنترل کنید.

هدف شغلی شما باید یک موقعیت خاص در یک صنعت خاص باشد (یعنی ممکن است بخواهید سردبیر اجرایی یک شرکت انتشارات فنی یا مهندس ارشد یک تولید کننده عمده قطعات خودرو باشید).

برنامه کاری شما دارای دو عنصر خواهد بود. برنامه بلند مدت شما فهرستی از تمام مشاغلی است که باید برای رسیدن به هدف شغلی خود داشته باشید. این طرح نه تنها باید شامل عناوین شغلی، بلکه تمام مهارت ها و تجربه های مورد نیاز برای هر پست باشد. برنامه کاری کوتاه مدت شما مهارت ها و تجربیات مورد نیاز برای بالا رفتن از پله های بعدی را فهرست می کند.

برای بسیاری از ما، هیچ میانبری وجود ندارد. فقط با داشتن یک هدف در ذهن، می توانید بدانید که چه زمانی وارد شده اید. فقط با یک برنامه، می توانید مطمئن باشید که طبق برنامه خواهید رسید – یا اصلا.

بخوانید
در اضافه شدن داستان دوم چه چیزی باید انتظار داشت؟

برای انتخاب یک هدف مناسب، تجربیات، مهارت‌ها، علایق، نقاط قوت، ضعف، اشتیاق و بیزاری خود را با صراحت ارزیابی کنید. اگر ارزیابی خود را دشوار می‌دانید، از یک دوست نزدیک به شما کمک کنید یا با یک مشاور شغلی مشورت کنید. هنگامی که تصویر واضحی از بهترین عملکرد خود داشتید، می توانید هدف شغلی را انتخاب کنید که با شخصیت شما مطابقت دارد.

سوالات، سوالات

سعی کنید واقعیت روزانه پستی را که آرزوی آن را دارید درک کنید. تحقیق در اینجا بسیار مهم است. وقت خود را در کتابخانه بگذرانید. کتاب ها و مجلات مرتبط را بخوانید. با استخدام کنندگان اجرایی صحبت کنید. آنها می دانند که برای شکوفایی در یک نقش خاص چه چیزی لازم است. همانطور که شروع به روشن کردن هدف خود می کنید، با افرادی که به آن دست یافته اند مصاحبه کنید. دریابید که آیا واقعاً مسئولیت ها و کار سخت آنها را می خواهید. (در هر صورت، بهتر است از قبل بدانید).

برای شروع برنامه ریزی شغلی خود، از الگوهای خود بپرسید که چگونه به موقعیت فعلی خود رسیده اند. تاریخچه شغلی آنها را ترسیم کنید و نتیجه ترکیبی را یک نقشه راه بسیار خشن در نظر بگیرید. شما نمی توانید به کلمه توصیه های آنها را دنبال کنید، زیرا چشم انداز شغلی همیشه کمی در حال تغییر است. به عنوان مثال، زبان های خارجی ممکن است با بین المللی شدن تجارت یا صنعت شما اهمیت پیدا کنند. ممکن است در یک فرآیند یا فناوری نیاز به تخصص داشته باشید که زمانی که مربیان شما در مرحله شما بودند وجود نداشت.

بخوانید
چشم انداز شغلی جالب برای تمرین کنندگان Revit

بنابراین، حتماً از الگوهای خود دو سؤال اضافی بپرسید: جانشین او انتظار می‌رفت چه شرایطی داشته باشد و چه دانشی نداشت – اما آرزو داشت – وقتی این شغل را شروع کرد؟ همانطور که شروع به دیدن مسیر رسیدن به هدف خود می کنید، با افرادی که در مسیر شما شغل دارند مصاحبه کنید. هرچه بهتر بفهمید چه چیزی در پیش است، بهتر می توانید با چالش روبرو شوید.

هنگامی که برای پیشبرد برنامه خود آماده هستید، زمان بندی بسیار مهم می شود. شما باید به محض اینکه برای موفقیت در آن آماده شدید به دنبال هر شغل جدیدی باشید. حرکت قبل از داشتن مهارت و اعتماد به نفس می تواند برای حرفه و شرکت شما مخرب باشد. علاوه بر این، نیازی به حرکت خیلی زود یا خیلی بالا نیست، فقط به این دلیل که یک فرصت فوق العاده زودرس به دست می آید. همیشه فرصت هایی برای استعدادهای برجسته وجود دارد.

به همین ترتیب، زمانی که برای شغل دیگری آماده شدید، ماندن در شغل فعلی شما هیچ مزیتی برای شغلی ندارد. وفاداری و رکود دو چیز متفاوت هستند. به محض اینکه برای مسئولیت بیشتر آماده شدید، به دنبال آن باشید. همانطور که پیشرفت می کنید، در جریان تغییرات در صنعت خود باشید. تغییر مقررات، فناوری و شرایط کسب و کار این پتانسیل را دارد که مسیر و مقصد شما را تغییر دهد. انعطاف پذیر باشید و به طور دوره ای برنامه ها و اهداف خود را مرور کنید.

سطح بالایی داشته باشید

شهرت شما در یک صنعت در به دست آوردن مصاحبه ها و کسب موقعیت های جدید بسیار تأثیرگذار است. هرگز تصور نکنید که انجام کار خوب کافی است. این به سادگی یک شروع خوب است. بهترین راه برای توسعه شهرت (و همگام شدن با بازار کار) این است که در یک انجمن صنفی فعال شوید. در کمیته ای در حوزه مورد علاقه خود خدمت کنید، برای مجله گروه خود مقاله بنویسید و در صورت دعوت موافقت کنید که صحبت کنید. این ابتکارات تعهد شما را به رشته خود تبلیغ می کند.

بخوانید
بارسلون - دیگ ذوب فرهنگ، غذا و معماری

شبکه ای از افراد موفق را در صنعت خود پرورش دهید. روشن کنید که به دستاوردهای آنها احترام می گذارید و می خواهید از آنها تقلید کنید. بیشتر مردم از کمک کردن خوشحال خواهند شد. این شبکه یک هشدار اولیه در مورد بهترین افتتاحیه ها که به ندرت تبلیغ می شوند ارائه می دهد.

اگر حق انتخاب دارید، بهتر است در کار باقی بمانید و از طریق شبکه خود در مورد فرصت های شغلی اطلاعات کسب کنید تا اینکه کار خود را ترک کنید و کاراگاه تمام وقت خود را رها کنید. جذابیت شما به عنوان یک کارمند موفق بسیار بیشتر از ساعت های اضافی برای خرید است.

برای بررسی، مدیریت شغلی مؤثر نیازمند یک هدف، برنامه و زمان‌بندی مناسب است. هدفی را انتخاب کنید که ارزشمند و در عین حال قابل دستیابی باشد. برنامه ای را بر اساس دانش کامل و به روز صنعت توسعه دهید. به محض اینکه مهارت و اعتماد به نفس برای پیشرفت را پیدا کردید، به دنبال شغل بعدی خود باشید. این کارها را به طور مداوم و خوب انجام دهید. به پتانسیل شغلی واقعی خود پی خواهید برد.Source by Frederick C Hornberger

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.