سفال آرت دکو – 10 تأثیر

سفال آرت دکو به سبکی ساخته شد که دقیقاً از پاشنه های هنر نو پیروی می کرد. در سال 1910 در فرانسه ایجاد شد، در سراسر جهان گسترش یافت و سپس با شروع جنگ جهانی دوم نفوذ خود را از دست داد.

هنر دکو در ابتدا نام داشت هنر مدرن یا هنر تزئینی. این امر باعث سردرگمی زیادی در ایالات متحده شده است زیرا وقتی آمریکایی‌سازی می‌شود، این اصطلاح به “هنر مدرن” ترجمه می‌شود. این برچسب به یک اصطلاح چتری تبدیل شد که طیف گسترده ای از سبک های “مدرن” مربوط به عصر ماشین را پوشش می دهد. برچسب هایی مانند “Jazz Moderne” و “Zig-Zag” Moderne نیز رایج بودند.

اصطلاحی که امروزه استفاده می کنیم – ART DECO – تا دهه 1960 رایج نشد. در زمان خود، این سبک با اصطلاحات فرانسوی Arte Moderne یا Styles Moderne نامیده می شد.

بخوانید
مقدمه ای بر معماری

در اینجا یک بحث مختصر در رابطه با 10 تأثیر تاریخی و سبکی در سفال هنر دکو وجود دارد.

  1. سفال هنر: هنر سفال اولین بار در انگلستان به عنوان واکنشی به صنعتی شدن صنعت سرامیک توسعه یافت. سفال ها هم توسط سفالگران فردی و هم در استودیوهای ایجاد شده توسط تولید کنندگان برجسته ساخته می شد. سفال های بزرگ و مستقر به سرعت برخی از انواع صنایع دستی را به کار گرفتند. به زودی ده ها سفال در آمریکا ظهور کردند. تزیینات بر اساس فرم های طبیعی و استفاده از لعاب های رایج مانند سبز حصیری و فیروزه ای بود.
  2. هنر نو: هنر نو در دهه آخر قرن نوزدهم به اوج خود رسید و تا سال های اولیه قرن بیستم ادامه یافت. به خاطر انحناهای شلاقی متمایز و خطوط روانش شناخته شده است. اینها برگرفته از طبیعت و شخصیت انسان بود.
  3. نهضت هنرها و صنایع دستی: جنبش هنر و صنایع دستی یک جنبش اصلاحی اجتماعی و هنری قرن نوزدهم بود. تأثیر زیادی بر نگرش نسبت به کارهای دستی در انگلستان، اروپا و ایالات متحده داشت. مانند هنر سفالگری، به عنوان واکنشی به صنعتی شدن انبوه که در اواسط قرن 18 رخ داد، توسعه یافت.
  4. باله روسیه: با شروع در سال 1909 در پاریس، باله روسیه نفوذ بین المللی پیدا کرد. صحنه‌ها و لباس‌ها مستقیماً بر طراحی‌های آرت دکو فرانسه در همه رسانه‌ها تأثیر گذاشت. این باله به دلیل استفاده از رنگ های پر جنب و جوش معروف بود. بلافاصله طرح های رنگی را متحول کرد و به شدت بر سبک های تزئینی آن دوره تأثیر گذاشت.
  5. باهاوس: باهاوس مدرسه ای بود که آموزش های طراحی و معماری را ارائه می کرد. این تنها از سال 1919 تا 1933 وجود داشت، اما تأثیر ماندگاری بر آن داشته است سفال آرت دکو. سفال های باهاوس دارای اشکال بدون تزئین و تمیز هستند که برای حداکثر کارایی عملکردی طراحی شده اند.
  6. کوبیسم چک: کوبیسم چک اشیاء خانگی در مقیاس کوچک را با آثار تاریخی که معمولاً برای معماری یا مجسمه سازی محفوظ است، آغشته کرد، کیفیتی منحصر به فرد در میان سرامیک های کاربردی. این سبک منعکس کننده انتزاع نقاشی های کوبیست فرانسوی است که از طریق ایدئولوژی بوهمیایی گروهی از معماران چک فیلتر شده است.
  7. DE STIJL: اگرچه گروهی از هنرمندان و معماران هلندی که کنفدراسیون De Stijl را تشکیل می‌دادند برای سرامیک‌سازی شناخته نشده بودند، اما سبک آنها تأثیرگذار بود. آنها به خاطر فرم های هندسی خالص و رنگ های اصلی شهرت داشتند، همان ویژگی هایی که به تعریف زیبایی شناسی مدرنیسم کمک کردند.
  8. شخصیت های کارتونی دیزنی: اولین تجسم میکی موس در سال 1927 ظاهر شد. در سال 1920، پاراگون چین (یک شرکت استافوردشایر) اعلام کرد که قراردادی با والت دیزنی برای حقوق انحصاری قرار دادن شخصیت های کارتونی در چینی آنها امضا کرده است. هنگامی که حقوق آنها در اواسط دهه 1930 منقضی شد، چندین شرکت دیگر شروع به نمایش شخصیت ها کردند.
  9. آینده نگری: جنبش آینده نگری ایتالیا در سال 1909 تأسیس شد. این جنبش در اصل یک جنبش ادبی بود، به سرعت نقاشان را به خود جذب کرد و به رویکردی هیجان انگیز برای انواع هنرها تبدیل شد. آینده پژوهان امیدوار بودند با نمادهایی که سبک زندگی را متحول کند به خانه های طبقه متوسط ​​نفوذ کنند. آنها هم به خاطر رویکرد کاربردی و هم به خاطر پروازهای ناب و فانتزی شناخته شده بودند. آن‌ها کاشی‌ها، ظروف ظروف و گلدان‌ها را ساختند و حتی یک جاده سرامیکی را طراحی کردند.
  10. انقلاب روسیه: اولین ظروف چینی انقلابی اندکی پس از انقلاب اکتبر 1917 در روسیه تولید شد. تولید آن پرهزینه بود. سرامیک ها به دلیل دخالت مستقیم چهره های اصلی در هنر مدرن اولیه مانند واسیلی کاندینسکی، از زرق و برق دنیای هنر برخوردارند.
بخوانید
عکاسی معماری - 5 عکاس برتر هتل و استراحتگاه در هند

از بحث مختصر بالا، به راحتی می توان فهمید که چرا سفال آرت دکو اینقدر التقاطی و پر زرق و برق است. بسیاری از قطعات با کیفیت بالا هنوز به دستان شخصی راه پیدا نکرده اند، بنابراین کار امروزه بسیار قابل جمع آوری است.Source by Lisa W. Miller

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.