پیش نویس طراحی سقف – Revit/AutoCAD؟

آنها عجیب‌ترین نام‌ها را دارند – شیروانی، لگن، کله‌های خروار، کلاه‌های جادوگر، کاراهافو، مانسارد، رنگین کمان، پروانه، ساتری و بسیاری دیگر. نه، آنها لیستی از گونه های حشرات نیستند. آنها نام سبک های مختلف سقف هستند. اگرچه طرح‌های متنوع به دلیل پیچیدگی‌شان باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند، حتی طراحی سقف سنتی معمولاً به عنوان یکی از چالش‌برانگیزترین مهارت‌ها برای تسلط بر پیش‌نویس طراحی معماری شناخته می‌شود. Revit و AutoCAD هر دو به خوبی مجهز هستند تا بتوانند این طرح‌ها را در نقشه‌های طراحی مسکونی ارائه دهند، اما برای بسیاری، اتوکد فقط کمی جلوتر است.

درست از زمان عصر حجر، داشتن سقفی بالای سر، یا سرپناه، یکی از بزرگترین اولویت های زندگی و یک حق شناخته شده بشر بوده است. طرح ها فاصله زیادی با طرح های ابتدایی گذشته داشته اند. بنابراین، چگونه کار می کند و طرح های اساسی چیست؟

سقف ها را می توان خود به خود ترسیم کرد یا در نتیجه قرار دادن آنها در فضایی که توسط چند خط یا مجموعه ای از دیوارها محصور شده است ایجاد شوند. پس از تعریف، ابعاد، شیب، چهره ها یا لبه ها را می توان تغییر داد. برای طرح‌های پیچیده‌تر، یک «ابژه» انتخاب و اصلاح می‌شود تا تقریباً کامل شود. برای انعطاف بیشتر در سفارشی کردن لبه ها و سایر ویژگی ها، سقف را می توان به دال تبدیل کرد، که می توان جزئیات زیادی مانند جهت، زاویه، فاسیا و پروفیل های زیره را به آن اضافه یا تغییر داد. این جزئیات طراحی را می توان به صورت جهانی اضافه کرد.

بخوانید
اهمیت مهندسان برق

به غیر از انواع پیچیده تر با نام های فانتزی، انواع اصلی شامل شیروانی، لگن، شید یا تخت است. شیروانی شیبدار ارزان و آسان برای ساخت، رایج ترین نوع در سراسر جهان است. بارندگی و برف به دلیل شیب آن حفظ نمی شود و از نشتی جلوگیری می شود و بر دوام آن می افزاید. “لگن” در چهار طرف دارای شیب هایی است که به آن کمک می کند خانه را در زیر آن لنگر بیاندازد. آنها کمتر تحت تأثیر بادهای شدید قرار می گیرند و می توانند به خانه جدید یا خانه موجود اضافه شوند. یک سوله تنها دارای یک هواپیمای شیبدار است که می‌تواند دارای نورگیر یا پنل‌های خورشیدی باشد که پتانسیل بهره‌وری انرژی را افزایش می‌دهد. «فلت ها» تقریباً کاملاً افقی با شیب اندکی برای زهکشی هستند، برای پنل های خورشیدی مطلوب و مقرون به صرفه هستند. همچنین ترکیباتی از شیروانی، لگن و سایر ترکیبات وجود دارد.

بنابراین، AutoCAD و Revit در فرآیند طراحی سقف چگونه عمل می کنند؟

بخوانید
هنر بزرگ و طراحی معاصر را در رم کاوش کنید

اتوکد

نرم افزار اتوکد گزینه های مختلفی را برای ایجاد و اصلاح طیف وسیعی از سبک ها ارائه می دهد. در اتوکد پلان ها باید با ارتفاعات و برجستگی ها بررسی شوند.

دستورات در اتوکد برای ایجاد طرح های مختلف همه کاره هستند. آنها را می توان به صورت جداگانه با تغییر در ارتفاع، شیب، لبه ها و افزودن پنجره های خوابگاهی تغییر داد. یک طرح کلی ساده را می توان به صورت چند خطی از گروهی از دیوارها ترسیم کرد، که می تواند به سقف تبدیل شود، به طوری که طراح می تواند ابتدا روی طرح کلی و بعداً اصلاحات را متمرکز کند.

تخت و شیبدار را می توان با همان فرآیند ایجاد کرد، با عدد برآمدگی کم و برآمدگی 0 اینچ برای تخت. نقاط در داخل دیوارهای بیرونی طوری انتخاب می شوند که بالای دیوارها به شکل جانواره باشند.

پالت “Properties” می تواند ضخامت، زیر و بم و برآمدگی را تغییر دهد.

«گیره‌های» اتوکد ویرایش را به گونه‌ای امکان‌پذیر می‌کند که اشیاء دو بعدی مانند خطوط، چند خطوط و کمان‌ها را بتوان کشیده، جابه‌جا کرد، چرخاند، مقیاس‌گذاری کرد، کپی کرد یا آینه‌ای کرد. گیره ها همچنین می توانند لبه ها و رئوس ها، نقاط برآمدگی را تغییر دهند، تقاطع های از دست رفته را اصلاح کنند، زاویه، بالا آمدن یا اجرای دال ها را تغییر دهند و می توانند به ایجاد شیروانی کمک کنند.

بخوانید
تفاوت بین طراحی UX و UI

مواد را می توان تعریف کرد. آنها را می توان در قاب سیمی و نماهای سایه کار نمایش داد.

ویژگی های طراحی سقف در اتوکد عبارتند از:

 • ویژگی های ابزار برای یک موجود
 • تغییر ابعاد
 • تغییر لبه ها و چهره ها
 • تبدیل اسلب
 • انتخاب مواد
 • انتخاب ویژگی های نمایشگر
 • انتخاب جوجه کشی
 • تغییر مکان
 • ضمیمه هایپرلینک ها، یادداشت ها یا فایل ها

Revit

طراحی سقف در Revit تفاوت قابل توجهی با انجام این کار در اتوکد دارد. Revit برای پروژه های در مقیاس بزرگ بهتر است و گزینه های زیادی دارد. اگرچه ابزار نماها و پلان های ارتفاعی موثر است، طراحی بخش ها و سایر جزئیات می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص برای خانه های سنتی با واحدهای شیبدار، خمیده، منحنی، میل لنگ و سفارشی. هنگام ایجاد سقف های پیچیده در Revit، ممکن است ترجیح داده شود که آنها را به عنوان واحدهای جداگانه ایجاد کنید و سپس آن را با ابزار ‘join roof’ به بخش دیگر متصل کنید.

به طور معمول، ممکن است از نظر زیبایی شناسی جذاب نباشد، و ممکن است لبه ها در جایی که انتظار می رود به هم نرسند. این اتفاق می افتد زیرا Revit سعی می کند از لبه ها شیب ایجاد کند. ممکن است لبه ها کاملاً به هم نرسند، و چند راه برای مقابله با این مشکل وجود دارد. یکی از راه ها ایجاد توده، انتخاب چهره های توده و ایجاد سقف است. این می تواند پیچیده و طولانی باشد، زیرا باید از یک پیکان شیب برای تغییر زاویه شیب و جهت شیب استفاده شود.

بخوانید
باغ های آبی با طراحی دیجیتال: دلارهای بزرگ! چشمگیر

گزینه دیگر شامل ابزارهای ویرایش شکل است. پس از ترسیم خطوط، نمای پیش فرض سه بعدی می تواند تنظیم شکل، ارتفاع و حرکت را فعال کند، اما به این ترتیب، نمی توان آن را به سقف دیگری متصل کرد.

در Revit، سقف را می توان از موارد زیر ایجاد کرد: ردپای ساختمان، به عنوان اکستروژن، با شیشه های شیبدار یا از نمونه های انبوه، اما نمی تواند از طریق درها یا پنجره ها برش دهد، اگرچه می توان خرپاها را در طرح وصل کرد.

ایجاد توسط ردپای شامل:

 • طرح های دوبعدی حلقه بسته از محیط
 • انتخاب دیوارها یا کشیدن خطوط از نمای پلان
 • حلقه های بسته برای دهانه ها
 • پارامترهای شیب برای خطوط طرح

ایجاد با اکستروژن شامل:

 • طرحی با حلقه باز از نمایه
 • استفاده از خطوط و کمان ها برای ترسیم نمایه در نمای ارتفاعی
 • ویرایش صفحه کار
بخوانید
مزایای بسیاری از طراحی جداول

چالش های پیش نویس طراحی سقف در Revit

 • هنگام ایجاد یک لگن با ساختار تیر (برای سقف طاقدار)، Revit به طور خودکار اجازه نمی دهد که یک ستون پشته یا سایر عناصر نگهدارنده از تقاطع لگن پشتیبانی کند.
 • عناصر منفرد یک طرح روی همان پلان قرار می گیرند.
 • ویرایش آن دشوارتر است.
 • با تغییرات در سطوح مرجع (مثلاً ارتفاعات)، سایر ابعاد نیز باید اصلاح شوند.

با مقایسه توانایی های طراحی سقف اتوکد و رویت، کاربران احساس می کنند که استفاده از اتوکد آسان تر است زیرا:

 • خطوط کلی را با کنترل بیشتر ایجاد و اصلاح می کند
 • افزودن جزئیات و گزینه ها را آسان تر می کند
 • ویرایش را آسان تر می کند
 • تهیه پیش نویس و مستندسازی را آسان می کند

با این حال، مدل‌سازی Revit به طراحان با مهارت کمتر معماری یا فنی امکان می‌دهد بیشتر تولید کنند. مجتمع طراحی ها، در حالی که در اتوکد، دقت و صحت کاملاً به توانایی طراح در تفسیر صحیح طرح بستگی دارد.

در نهایت، اگرچه نرم‌افزار Revit و AutoCAD ابزارهای گسترده‌ای برای طراحی سقف دارند، اما این رویکرد کاربرپسند کلی اتوکد است که خدمات نقشه کشی مسکونی حرفه ای ها کمی ارجح تر هستند.Source by Kuldeep Bwail

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.